DJI Osmo X5 to kombinacja znanej i lubianej rączki sterującej Osmo z gimbalem i kamerą Zenmuse X5 / X5R.

Oryginalne DJI Osmo to bardzo zgrabne i poręczne urządzenie oferujące profesjonalną stabilizację ujęć za całkiem “nieprofesjonalne” pieniądze. Pewien problem stanowi jednak jakość obrazu generowana przez domyślnie mocowaną w tym urządzeniu kamerę. Stąd też pojawił się pomysł, by do kontrolera Osmo dołączyć znany z systemu dronowego Zenmuse gimbal z kamerą. Tak właśnie powstało DJI Osmo X5.

System jest w pełni modułowy, czyli w każdej chwili do rączki możemy z powrotem przypiąć kamerkę Osmo, a gimbal Zenmuse odwiesić na drona lub przyczepić do czegoś innego. Jedyne czego potrzebujemy by połączyć jedno z drugim to przejściówka “X5 adapter” kosztująca dość śmieszne 109 €.

Oczywiście to tylko ułamek wydatków – ceny pozostałych komponentów zestawu przedstawiają się następująco:

  • gimbal z kamerą Zenmuse X5 – 1 899,00 €
  • gimbal z kamerą Zenmuse X5R (oferującą zapis RAW-ów) – 3 799,00 €
  • rączka systemu Osmo – 299,00 €

Czy to dużo? Chcąc kupić filmujący aparat i współpracujący z nim gimbal wydamy podobną kwotę, tyle że urządzenie będzie większe i mniej zintegrowane. Z drugiej strony aparat można zdemontować z gimbala i używać na wiele innych sposobów, w których minimalistyczna obudowa Zenmuse X5 i związane z nią problemy ergonomiczne mogą przeszkadzać. Wiele zatem zależy – jak zwykle – od naszych potrzeb i tego co robimy.

W internecie można znaleźć test tego urządzenia, zachęcamy do obejrzenia: