Filtry umieszczane wewnątrz obiektywu zamiast nakręcania na (często dużą lub wypukłą) przednią soczewkę to rozwiązanie znane głównie z drogich teleobiektywów wiodących producentów lustrzanek. Teraz, za sprawą adaptera Deo-Tech OWL, będzie ono dostępne także dla użytkowników bezlusterkowców i to niezależnie od podpiętego obiektywu. Adapter ten zawiera w sobie bowiem gniazdo na filtry pozwalające na ich szybką wymianę i instalację bez dotykania obiektywu i niezależnie od tego, jaki to obiektyw.

Jako pierwsza zaprezentowana została wersja adaptera na obiektywy Canon EF dla korpusów z bagnetem Sony E (w tym pełnoklatkowe FE). Niestety prezentowana obecnie wersja nie posiada styków, a zatem nie będzie pozwalać na kontrolę przysłony, która w obiektywach z bagnetem EF odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. W dalszej perspektywie planowane są wersje na inne bagnety.

W poczet zalet prezentowanego rozwiązania trzeba policzyć dodatkową ochronę często niezasłoniętej niczym matrycy w bezlusterkowcach, możliwość używania małych (a dzięki temu tańszych) filtrów – średnica tych instalowanych w adapterze to jedynie 52mm – oraz możliwość łatwego użycia jakiegokolwiek filtra z obiektywami takimi jak Samyang 14mm f/2.8, Canon 11-24mm f/4.0, Canon TS-E 17mm f/4.0 czy z dowolnym rybim okiem. Wraz z adapterem zaprezentowana została imponująca kolekcja filtrów.

Adapter Deo-Tech OWL jest w tym momencie dostępny w „przedsprzedaży” w ramach kampanii crowdfundingowej na serwisie indiegogo: https://www.indiegogo.com/projects/owl-world-1-st-drop-in-filter-adapter#home

Więcej informacji na jego temat można znaleźć w poniższym filmie.