I stało się! Kolejna wersja DaVinci Resolve już dostępna – co prawda dopiero publiczna beta, ale najpewniej niedługo będzie już pełna.

Jako fan i samozwańczy guru DaVinci cieszę się niezwykle z dwóch zapowiadanych w tej wersji udogodnień – jeszcze lepszego podglądu – to zawsze była bolączka Resolva – program świetny, ale do stacji roboczych w pracowniach graficznych. Filmowcy łzawili i zagryzali zęby – wszystko pięknie ładnie, ale dlaczego muszę zastawić dom, żeby na tym pracować? Wersja 14 rzekomo śmiga jak wichura!

I drugie udogodnienie, bijące w podstawowego konkurenta, Adobe. DaVinci 14 ma dodatkowy moduł, tym razem dźwiękowy! Tak, kiedyś tam pokątnie wspomniane wykupienie programu Fairlight zaowocowało dodaniem go do DaVinici. W ten sposób Resolve na wszystkich polach stał się poważnym zagrożeniem dla Adobe – jest kooperacja z Fusion, jest kooperacja z Fairlight. AfterEffects i Audition siedzą na gorących krzesłach. (Dla tych co nie wiedzą o co chodzi – Fusion to program do 3D i animacji oraz efektów specjalnych, Fairlight to moduł korekcji i montażu dźwięku, level hard).

 

Jak zwykle DaVinci występuje w dwóch wersjach – zwykła, darmowa Resolve i płatna Resolve Studio. Nie wiem czy to pomyłka, czy kolejna torpeda wystrzelona w Adobe, ale aktualnie na stronie blackmagica podana jest cena za wersję Studio 299$, co przy dotychczasowych 995$ wydaje się dosyć szokujące. Ceny w sklepach – około 1000$, ale oficjalne ogłoszenie produktu nastąpiło dzisiaj, może jeszcze nie doszło do wszystkich. Zobaczymy. Jak wiemy pockety przez jakiś czas schodziły za pół ceny, co spowodowało straszne korki w dostawach, czekało się miesiąc, więc kto wie? (DaVinci Studio, płatne, instaluje się z dyngsem, zwanym donglem, takim czymś co się wsadza na USB do kompa – czyli zwykłe ściągnięcie z sieci nie wystarcza. Trzeba to „coś” mieć fizycznie w ręku. UPDATE – DaVinci 14 prawdopodbnie nie będzie potrzebował dongla)

DaVinci

Jeszcze nie zainstalowałem nowej 14tki. Jak to zrobię będzie update artykułu.

Oczywiście namawiam wszystkich by pracowali na DaVinci, a dokształcić się można korzystając z darmowego Rozkminiamy DaVinci Resolve na YT oraz płatnego Rozkminiamy DaVinci PREMIUM (kontynuacja serii z YT) na Vimeo