Zapraszamy na nowy odcinek naszej serii – Rozkminiamy DaVinci Resolve 12 – timecode.

W tym odcinku serii, którą niedawno zaczęliśmy zajmiemy się timecodem, czyli zapisem czasu w filmie. Timecode jest niezbędnym elementem filmu – określa czas filmu lub klipu, pozycję głowicy, ułatwia synchronizację i pracę z klipami na timelinie. Odczyty timecode’u występują w wielu miejscach interfejsu programu, służą do różnych działań i określają różne wartości związane z czasem w filmie. Operacje na timecodzie przydają się w codziennej pracy w DaVinci Resolve, a znajomość niezbyt skomplikowanych zasad działania timecode’u jest jedną z podstawowych umiejętności filmowca.

Resolve jest powszechnie uznanym programem do korekcji kolorystycznej, a od niedawna również programem montażowym. Jego wersja darmowa, co prawda zubożona jest o kilka funkcji (w szczególności tych, które są związane z produkcją filmów 3D) i filtrów (motion blur i odszumianie), ale nawet w tej postaci potrafi zadowolić najbardziej wyrafinowanych filmowców. Opcje związane z korekcją kolorystyczną są wręcz legendarne – i te akurat są w pełni dostępne w wersji bezpłatnej.

Program nie jest intuicyjny i z początku wydaje się trudny w obsłudze, ale kilka lekcji i uważnego słuchania wystarczą, by „złapać” mechanizm jego działania. W tym właśnie będziemy chcieli pomóc, w „rozkminieniu” DaVinci Resolve.

Poszczególne odcinki postaramy się publikować regularnie, kilka razy w tygodniu. Każdy z nich poświęcimy jednemu zagadnieniu, od podstaw – z jakich modułów składa się program, jakie narzędzia ma do dyspozycji montażysta i na czym polega korekta barwna. Co kilka odcinków regularnych będziemy również publikować odcinki bonusowe, czyli skupione na jednym bardzo specyficznym problemie – opcje prerenderu, co to jest timecode, jak kasować klipy z timeline’u, jak zrobić bleach bypass czy też kluczować w DaVinci.

Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory nic nie wiedziały o programie – dowiedzą się wiele, a osoby, które już znają DaVinci – odświeżą swoje wiadomości. A jeśli uznają, że popełniliśmy jakieś błędy, podzielą się wiedzą i pomogą doskonalić nasze tutoriale.

Ci, którzy mają Resolve, a nie wiedzą co z nim zrobić – niech go włączają. Ci, którzy go nie mają, niech go zainstalują. Do pobrania z blackmagicdesign.com.