URSA Mini doczekała się poważnej aktualizacji oprogramowania. Nowa wersja z numerem 4.0 jest w tym momencie dostępna jako beta.

Blackmagic Design i ergonomia pracy to temat, na który spokojnie można by napisać osobny, dość obszerny artykuł. Dlatego też tutaj ograniczę się do stwierdzenia, że początki w tej kwestii mieli nie najlepsze. Na szczęście z czasem sytuacja zaczęła się poprawiać. Światło dzienne ujrzała Ursa i Ursa Mini, które wyglądem w końcu przypominały kamery, nadal jednak pozostawiały nieco do życzenia jeśli chodzi o konieczność przekopywania się przez menu by, na przykład, zmienić czas migawki. Tym bardziej, że standardy w tej kwestii wyznaczane przez Alexę, Sony F55 czy Varicama są dość wyśrubowane.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania wydaje się w końcu poprawiać niedociągnięcia z tym związane. Miejsce wielopoziomowych menu zajęła prosta struktura, po której znacznie łatwiej jest się poruszać. Najpotrzebniejsze funkcje takie jak klatkaż, czułość, przysłona, czas migawki czy balans bieli dostępne są już na „pierwszym poziomie”, pod ręką, czyli w końcu tam, gdzie być powinny. Oprócz tego ustawiony raz preset możemy zapisać i przywrócić w dowolnym momencie lub przenieść na drugą kamerę, co pozwala uniknąć manualnej konfiguracji i łatwiej zsynchronizować ustawienia kilku kamer Ursa Mini.

Druga ważna aktualizacja to możliwość osobnej konfiguracji każdego z wyjść sygnałowych i ekranu. Dzięki prostej i czytelnej zakładce w menu, użytkownik może teraz zdecydować czy na ekranie / viewfinderze / głównym wyjściu SDI mają się wyświetlać nakładki takie jak:

  • 3D LUT
  • zebra
  • peaking
  • siatka i linie kadrowania
  • obszar bezpieczny
  • false color

Oczywiście istnieje także możliwość wyłączenia wszystkich nakładek i wypuszczenia czystego obrazu.

Oprócz tego nowe oprogramowanie dodaje wiele innych drobnych usprawnień, takich jak na przykład dodatkowe rozdzielczości w ProResie i RAW, nowe opcje metadanych, usprawniona kolorymetria wbudowanego ekranu, rozbudowana redukcja migotania, czy konfiguracji przycisków użytkownika. Pełną listę zmian oraz link do pobrania nowego firmware-u można znaleźć na stronie producenta.

źródłonewsshooter.com