Ech te sentymenty. Firma nawiązująca do tradycji Carl Zeiss Jena o nazwie Meyer Optik Goerlitz postanowiła wskrzesić legendarny obiektyw – Biotar, choć pod nową nazwą – Oprema Jena.

Któż nie pamięta, choćby z opowieści dziadków i wujków potentata socjalistycznego współzawodnictwa z NRD produktów Carl Zeiss Jena! W czasach słusznie minionych, choć przez wielu wspominanych z łezką w oku firma dostarczała uciśnionym sowieckim butem pasjonatom fotografii obiektywy, które były marzeniem każdego posiadacza Practici, Pentacona, Exacty czy Zenita. Carl Zeiss Jena to było coś – miałeś obiektyw Zeissa (choćby z Jeny) byłeś panisko.

Biotar

Jednym z produktów fabryki był Biotar 75 mm f/1,5 – produkowany w latach 40. i 50. XX wieku. Egzemplarzy tego obiektywu zachowało się niewiele, stąd ich cena dochodzi do zadziwiająco jak na vintagowy sprzęt wysokich cen. Cacko to charakteryzuje się przede wszystkim wirującym bokehem przy dużych otworach przysłony, znanym choćby ze zdjęć wykonanych obiektywem Helios – z prostej przyczyny: obiektyw do Zenita to kopia innego Biotara, o ogniskowej 58 i świetle 2.0.

Nowy obiektyw został zredizajnowany przez producenta i nadano mu nowa nazwę Oprema Jena – z prostej przyczyny – nie będzie produkowany w Niemczech. Na razie wystartował na Kickstarterze. Wiemy, że będzie to obiektyw pełnoklatkowy (Full Frame), nie wiemy z jakimi mocowaniami będzie produkowany.

O sile legendy niech świadczy fakt, że z potrzebnych 75 000 $ Meyer Optik Goerlitz zebrało już 439 651$!

Więcej szczegółów tutaj.