W kolejnej odsłonie naszego cyklu, dotyczącego dźwięku, dalej skupiamy się nad zestawami bezprzewodowymi. Jednym z bardzo ważnych parametrów, bardzo często pomijany przez użytkowników, jest zakres częstotliwości, na których dany zestaw pracuje.

Punktem wyjściowym do omawiania tego tematu będzie akt prawny, czyli Obwieszczenie Ministra Cyfryzacji.
Obwieszczenie to wymienia różnorodne urządzenia nadawczo-odbiorcze, które można używać bez pozwolenia radiowego, gdzie wyszczególnione są częstotliwości dla mikrofonów bezprzewodowych.

Pierwszy dozwolony zakres 29,7 – 47,0 MHz praktycznie dziś nie jest wykorzystywany przez zestawy bezprzewodowe. Czasem możemy spotkać na rynku wtórnym rozwiązania pracujące na tych częstotliwościach, ale zazwyczaj nadają się dziś one do muzeum techniki niż do profesjonalnych zastosowań. Moc maksymalna, z którą można w tym zakresie nadawać to 10mW.

Kolejny wymieniony w obwieszczeniu zakres 174 – 216 MHz, pokrywa się z częstotliwościami przeznaczonymi na cyfrową radiofonię (DAB+,174-230 MHz), która to dopiero co raczkuje. Obecnie w sprzedaży znajdują się zestawy bezprzewodowe na to pasmo (oznaczane też VHF), niestety sporadycznie spotykane w Polsce. Przeglądając parametry techniczne takich urządzeń, przy stosunku S/N rzędu 30-40dB, oraz przy dwóch przełączanych częstotliwościach, na których urządzenia te pracują, ciężko zaliczyć je do grona rozwiązań profesjonalnych. Tutaj dozwolona moc urządzenia nadawczego to 50mW.

Następnie wchodzimy w zakres cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T), a obwieszczenie wymienia częstotliwości 470 – 786 MHz. W tym zakresie znajdziemy większość rozwiązań profesjonalnych. Przykładowo Sennheiser dla najpopularniejszych zestawów serii 100 oferuje następujące zakresy częstotliwości:

– A – 516-558 MHz
– G – 566-608 MHz
– GB – 606-648 MHz
– B – 626-668 MHz
– C – 734-776 MHz

Przy innych seriach zakresy te wyglądają inaczej, tak samo jak u innych producentów.

Strony: 1 2 3