Popularne adaptery Metabones Smart Adapter oraz Metabones Speed Booster Ultra doczekały się nowych wersji z przeprojektowaną wersją bagnetu Canon EF.

Adaptery Metabones to znana marka wśród filmowców. Pozwalają one zmienić korpus z lustrzanki na bezlusterkowiec bez konieczności wymiany wszystkich obiektywów. Niektóre pomagają też zmienić efektywny rozmiar matrycy. Ze względu na popularność kamer z bagnetem Sony E oraz obiektywów Canon EF, to właśnie adaptery na tę kombinację znajdziemy w praktycznie każdej wypożyczalni sprzętu filmowego. Ich najnowsze wersje wprowadzają kolejne udogodnienie dla profesjonalistów, czyli mechanizm positive lock.

Na czym to właściwie polega? Otóż zagadnienie sprowadza się do innej konstrukcji bagnetu. Teraz zamiast obracać obiektywem przy mocowaniu, obracamy jedynie niewielkim pierścieniem wchodzącym w skład adaptera. Wraz z nim obracają się „listki” bagnetu i obiektyw jest unieruchamiany. Dlaczego jest to takie ważne? To proste – przy bardziej profesjonalnych, cięższych obiektywach, obracanie ich przy mocowaniu jest niewygodne. Jego brak ułatwia też mocowanie podpórek czy follow focusa. Zresztą, żeby nie szukać daleko, nazwa najpopularniejszego profesjonalnego bagnetu – Arri PL – to właśnie skrót od „positive lock”.

Inny system mocowania obiektywu to jednak nie jest jedyna zmiana. Oprócz niej adaptery doczekały się uszczelnień oraz diody LED sygnalizującej status. Pojawił się także przełącznik pozwalający włączać i wyłączać mechanizm stabilizacji matrycy z poziomu adaptera. Ostatnia nowość to kompatybilność z kamerą Sony FS7 mark II, która także ma mechanizm positive lock, tyle że na swoim bagnecie Sony E.

Sumarycznie Metabones ogłosił premierę czterech nowych adapterów, z czego w mechanizm positive lock wyposażone są te mające w nazwie „CINE”. Ich pełna lista wraz z cenami przedstawia się następująco:

  • Canon EF-E mount T CINE Speed Booster ULTRA (MB_SPEF-E-BT3) – 699$
  • Canon EF-E mount T CINE Smart Adapter (MB_EF-E-BT6) – 449$
  • Canon EF-E mount T Speed Booster ULTRA II (model number MB_SPEF-E-BT3) – cena jeszcze nie została ogłoszona
  • Canon EF-E mount T Smart Adapter (MB_EF-E-BT5) – cena jeszcze nie została ogłoszona