Firma Metabones wypuściła aktualizację oprogramowania dla swoich adapterów, która naprawia problem, jaki występował przy używaniu obiektywów typu zoom z Panasonikiem GH5.

Panasonic GH5 to chyba najdokładniej przetestowany przez filmowców aparat w historii filmowania aparatami. Jak to zwykle bywa, poza naprawdę długą listą zalet, testy ujawniły też kilka problemów. Jednym z nich była współpraca z adapterami marki Metabones, szczególnie bardzo popularnymi SpeedBoosterami. Problem występował przy korzystaniu z obiektywów typu zoom. Na najkrótszej ogniskowej wszystko działało poprawnie, ale gdy tylko próbowaliśmy ją zmieniać, aparat zawieszał się. Ilustruje to poniższy film, nagrany przez jednego z naszych użytkowników:

Jak głosi oficjalny komunikat firmy Metabones, problem został już usunięty, a stosowną aktualizację oprogramowania można pobrać ze strony producenta.

Przy okazji wszystkie adaptery mające „z przodu” bagnet EF otrzymały też wsparcie dla obiektywów filmowych z linii Canon Cinema EOS. W tym najnowszego modelu CN-E 18-80mm T4.4. „Wsparcie” nie oznacza przy tym jedynie po prostu kompatybilności. Jest to też szereg dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w obiektywach fotograficznych. Oto ich lista:

  • przycisk nagrywania na gripie obiektywu CN-E 18-80mm może być przypisany do jednej z wybranych z poziomu aparatu funkcji (obecnie tylko w pełnoklatkowych aparatach Sony E)
  • jeśli aparat / kamera posiada dźwignię zooma (np. jak JVC GY-LS300), to można nią sterować serwomechanizmem obiektywu
  • dużo dokładniejsza i płynniejsza kontrola przysłony niż w obiektywach fotograficznych
  • autofokus i automatyczne sterowanie przysłoną

Aktualizację można pobrać ze strony firmy Metabones.

DaVinci