Metabones PL-E T CINE Speed Booster ULTRA to najnowszy adapter z rodziny speedboosterów. Pozwala on na mocowanie obiektywów z bagnetem Arri PL na korpusach Sony E.

Mimo że lata mijają, Metabones pozostaje jedyną firmą, której udało się połączyć optyczną redukcję ogniskowej z przeniesieniem elektronicznego sterowania z korpusu na obiektyw. Rodzina ich adapterów stale się powiększa, ostatnio na przykład o modele z bagnetami typu „positive lock”. Najnowszy Metabones PL-E T CINE Speed Booster ULTRA to nieco nietypowe urządzenie do bardzo specyficznych zastosowań.

Jak łatwo zauważyć, korpusy Sony E występują z matrycami rozmiaru APS-C / Super35 oraz pełnoklatkowymi. Speedboostery z zasady kryją tylko te APS-C/Super35. Co oznacza, że podłączane obiektywy z bagnetem PL muszą z kolei kryć pełną klatkę. A tych jest niewiele, bo zdecydowana większość obiektywów Arri PL jest przeznaczona właśnie do współpracy z matrycą Super35. Co oznacza, że Metabones PL-E T CINE Speed Booster ULTRA dużo lepiej sprawdziłby się w wersji dla systemu Mikro Cztery Trzecie. A jeśli już pod Sony E, to niech chociaż kryje pełną klatkę i obsługuje obiektywy systemu Super65 – kto by nie chciał pofilmować średnim formatem, który powstałby z takiej kombinacji? W obecnej wersji niestety zastosowań dla tego modelu widzę stosunkowo niewiele.

Adapter Metabones PL-E T CINE Speed Booster ULTRA wejdzie do sprzedaży w najbliższych dniach. Cena za oceanem to 719$.

DaVinci