Produkująca filtry usuwające zanieczyszczenie świetlne firma Optolong zaprezentowała adapter Sony E / Canon EF z gniazdem na te właśnie filtry.

Adaptery to temat, który użytkownikom bezlusterkowców śni się zapewnie równie często jak „szczęśliwym” posiadaczom najnowszych MacBooków Pro. Część z nich służy uzupełnieniu pewnych braków optyki, jakie wciąż nękają niektóre systemy. Większość jednak ma bardziej szczytny cel – oferować nowe, nieznane dotąd funkcje. Do tej drugiej grupy zalicza się właśnie najnowszy adapter Optolong.

Nie piszemy tu zbyt często o astrofotografii. Są dedykowane portale i fora zajmujące się tym znacznie lepiej i mające w ekipie pasjonatów tego rodzaju obrazowania. Niemniej istnieją dziedziny, jak choćby timelapse, w których filmowanie aparatami i wspomniana astrofotografia zazębiają się. Podobnie jest ze sprzętem, takim jak wyposażony w aktywne chłodzenie Sony A7s czy tytułowy filtr.

Na czym właściwie polega „usuwanie zanieczyszczenia świetlnego”? Samo pojęcie obejmuje kilka zjawisk, ale najczęściej odnosi się do łuny od oświetlenia miejskiego, która utrudnia lub uniemożliwia obserwacje nieba. Ponieważ zaś oświetlenie miejskie w dużej mierze tworzą lampy sodowe o bardzo wąskim widmie (te świecące na pomarańczowo), możliwe jest odfiltrowanie tego koloru. Na zdjęciach poniżej zamieszczamy udostępnione przez producenta materiały prezentujące działanie ich filtra.

Adapter Optolong wraz z filtrami można kupić w sklepie Cyclops Optics. Promocyjna cena obowiązująca w tym momencie to 1950 dolarów hongkońskich, czyli około 1050 pln bez podatków.