Mimo że Canon 5D mark III liczy sobie już 5 lat, wiele osób nadal ma ten korpus i go używa. Nie zapomniała o nim także ekipa Magic Lantern.

To, że Canon 5D mark III potrafi filmować w RAW-ach wiadomo od dość dawna. Funkcję tę ekipa Magic Lantern udostępniła już jakiś czas temu. Póki co jednak możliwości w tej dziedzinie kończyły się na rodzielczości Full HD (1920 x 1080). Nieprzekraczalnym ograniczeniem w przypadku omawianego modelu jest szybkość gniazd kart pamięci. Tych oczywiście przyspieszyć się nie dało, ale dzięki „dokopaniu się” do bezstratnej kompresji oraz niższej głębi bitowej RAW-ów udało się zwiększyć rozdzielczość do 3,5-4K.

Poniżej zamieszczamy przykładowe tryby zapisu i rozdzielczości, jakie teraz będziemy w stanie osiągnąć, mając odpowiednio szybkie karty. Korzystają one ze środkowego wycinka matrycy, co powoduje nagrywanie z cropem o wartości około 1,5-1,6x (ok. Super35 / APS-C). Oto i lista:

  • ciągły zapis w rozdzielczości 3.5K (3584 x 1320) przy 10 bitach głębi w bezstratnie skompresowanych RAW-ach
  • ciągły zapis w rozdzielczości 3K (3072 x 1308) przy 14 bitach głębi w bezstratnie skompresowanych RAW-ach
  • zapis do 2 sekund (do zapełnienia bufora) w rozdzielczości 4K (3840 x 1536) przy 14 bitach głębi w bezstratnie skompresowanych RAW-ach

Musimy jednak dodać, że nie jest póki co idealnie „różowo” – tylko w pierwszej z podanych powyżej opcji działa podgląd tego co nagrywamy. A nawet i wtedy jest to klatkujący podgląd w niskiej rozdzielczości. Niemniej może uda się to jeszcze poprawić – chwilowo wersja ML oferująca te funkcje jest jeszcze mocno eksperymentalna.

Najnowszą aktualizację dla 5D mark III miał już okazję przetestować Andrew Reid z bloga EOSHD. Jego pełne wrażenia z nowych możliwości poczciwego Canona znajdziecie tutaj. Poniżej natmiast zamieszczamy przykładowy film nakręcony z nowym Magic Lanternem.